projeler          kpm hakkında         iletişim  
Açık Hava Mutfağı (Palanga Sanat ve Mimarlık Çiftliği)  / Open Air Kitchen, Paaf (Palanga Art&Architectural Farm)


Yapım Aşamasında
İstanbul, TR
Ekip / Team: 
Kerem Piker
“Bütün iyi yemeklerin bir reçetesi vardır. Mutfak kültürü, tıpkı müzik gibi, ölçülemeyenin ölçülebilir hâle getirilmesi üzerine kurgulanmıştır. Reçete bir tür notasyon olarak görülebilir: 2 adet soğan küp küp doğranacak, kısık ateşte bir çay kaşığı zeytinyağında pembeleşene dek kavrulacak; ardından ikinci kemanlar / pardon yeşilbiberler girecek... Sadece bir defalık bir icra için üretilmiş olan müzik, yok hükmündedir; müzik her defasında yeniden icra edilerek varlığını sürdürebilir; pilav gibi. Pilav vardır ve varlığını tekrar edilebilir olmasına, her defasında aynı reçete ile üretilebilmesine borçludur.

Yalnızca kötü yemekler, bir defaya mahsus üretilirler. Lezzetsiz bir yemeği tekrar etmek için geçerli bir sebebiniz olamaz. Kötü bir reçete, yok hükmündedir. Kötü yemeklerin reçetesini tutmak anlamlı değildir. Ancak iyi yemekler reçeteyi hakeder.

Mimarlık ise reçete ile üretildiği takdirde yavanlaşır. Tekrar edilebilir, reçetesi yapılabilir olduğu anda gazı kaçar, heyecanı sönümlenir. Demek ki bu yanıyla iyi mimarlık, iyi bir yemekten ziyade kötü bir yemeğe daha yakındır. Ağızda bıraktığı tat ne olursa olsun, bir defaya mahsustur.“

Kerem Piker, Betonart #64, 2020

Palanga Açık Hava mutfağı, Palanga yerleşimi içerisinde geleneksel pişirme tekniklerinin deneyimlenebildiği, geliştirilebildiği ve çağdaş pişirme teknikleri ile yeniden yorumlanabildiği bir yemek yeme ve pişirme alanı. Bulunduğu yerde  hep varmış gibi davranan, ağırlıklı olarak tek malzemeden üretilebilecek olan bu açık-yapı, rüzgara açık yönde yükselip korunaklı bir mekan sağlayan, bir salkım söğütün gölgesinde yer alan ve Munzur dağı ile görsel bağını hiç koparmayan çıplak beton bir strüktür.

Mutfak, sadece çiftliğin kullanımından ziyade, üniversitenin ve ilgili enstitülerin atölye çalışmalarına açılabilecek bir araştırma ve keşif alanı olarak düşünüldü.  
kpm-kerem piker mimarlık

abide-i hürriyet cad. no.105 daire.4
sisli, ist, TR
+90 212 292 8457
info@kerempiker.com