projeler          kpm hakkında         iletişim  
Akyazı Kültür Merkezi ve Park Düzenlemesi / Akyazı Cultural Center and Park

Teklif Projesi / Concept Design
Sakarya, TR
Toplam kapalı alan / Floor Area: 2,000 m2
Ekip / Team: Kerem Piker, Burçak Sönmez, Yağız Söylev
3b görseller / Renderings: Oda Viz

"Sakarya Akyazı Kültür Merkezi ve Park Düzenlemesi Projesi, 2016 yılında düzenlenen XV. Ulusal Mimarlık Ödülleri'nde Proje Dalı Başarı Ödülü'ne layık görülmüştür."

"Best Project prize in the 15th National
Architecture Awards, Turkey."


Sakarya Akyazı Kültür Merkezi, bulunduğu yere yabancılaşmayan, yer ile ilişkisini anonimleşmiş yapım teknikleri ile neredeyse kanıksanmış insan yapımı peyzaj öğeleri üzerinden kurmayı amaçlayan, kendi kültür anlayışını dikte ettirmek yerine bulunduğu mecrayı kavramayı önceleyen bir denemedir.

Yapı modüler bir ahşap strüktür vasıtasıyla taşınan çatı örtüsünün altında farklı kamusal programları barındırır. Bu programlar, atölyeler, sergi ve kermes alanları, restoran ve kafeterya, tiyatro, fuaye ve destek alanları ile ofisleri içerir. Yapıyı uzun kenarı boyunca her iki yanından kateden üstü kapalı arkad, Karacasu üzerinden geçen köprü ile iki konut alanını bağlayan bir yaya doğrultusunun tamamlayıcısı olmayı hedefler.

Açık alanların tasarımını tarifleyen en önemli öğe, bölgede kesim için yetiştirilen kavak ağacının bu kez park alanında rekreasyon maksadıyla sık ve düzenli bir ritm ile kullanılmasıyla göze çarpar. Parkı köşegen olarak ikiye ayıran kültür merkezi yapısı, Karacasu tarafında dereboyu gezinti alanlarına yönelik düzenlemenin bir parçası olarak yapıya dönük bir açık amfi kullanımına yer açar. Konut alanları tarafında ise bu kez ağaçların boşalttığı alanlarda çocuk parkı, açık otopark gibi mekanlar yer alır. Bisiklet yolu ve yürüyüş rotaları parkı çevreleyen dolaşım ağının önemli bir parçasıdır.

kpm-kerem piker mimarlık

abide-i hürriyet cad. no.105 daire.4
sisli, ist, TR
+90 212 292 8457
info@kerempiker.com