projeler          kpm hakkında         iletişim  
Kemerburgaz-I Konut Projesi

Kemerburgaz-I Konut Projesi
Yapım aşamasında
İstanbul, TR
Toplam kapalı alan: 40,000 m2
Ekip: Kerem Piker, Tuğçe Alkaş, Deniz Üstem, Oğuzhan Aydın, Burçak Sönmez, Çiğdem Erdoğan, Oğuzhan Saygı, Yağız Söylev, Nazlı Tatar, Burak Saatçioğlu
Danışman: Emre Arolat
3b görseller: NLDS

Kemerburgaz – 1 konut projesi, yakın gelecekte bölgede gerçekleşecek olan konut projelerinin bir öncülü olarak görülebilir. Ortak bir avlu etrafında çeper boyunca arazinin geometrisini takip eden üç bloktan meydana gelen projenin birinci bloğu zemin katta, ana cadde boyunca yola cephe veren dükkanlardan, birinci ve ikinci katlarda ise farklı büyüklük ve tipteki konutlardan oluşuyor. Dükkan/konut tarifleriyle bölgedeki konvansiyonun devamı olarak görülebilecek birinci bloğun aksine ikinci ve üçüncü bloklar bütün katlarda iç avluya ve komşu sokaklara yönelen bahçeli ve teraslı konutlarla tarifleniyor.Modüler bir planlama anlayışı ile tasarlanan proje, farklı tipteki konutların doğrusal bir dolaşım yolu boyunca yanyana yer aldığı bir dizilimle kurgulandı. Böylelikle dairelerin cephe boyunca ilişkilendirildiği terasların bütün yaşam alanlarına hizmet etmesi sağlandı. Yapının çeperi takip eden kitlesi üst katlarda hafifletilerek farklı kotlarda ortak teras bahçeler düzenlenmesine imkan tanıdı.

Taşıyıcı sistemin adım aralığından türeyen cephe ızgarası, planlamanın modüler yapısından kaynaklanan ve farklı türdeki plan tiplerinin yanyana gelişiyle her seferinde çeşitlenen iç cepheyi örterken yapının “içiyle” “dışı” arasında yer alan “ara mekanlar”ı tarifleyen düzenli bir yapısal eleman olarak tariflendi.
Terasların farklı mevsimlerde de yaşam alanı olarak kullanılmasına olanak sağlayan ikinci cephe sistemi ile ilişkilendirilerek yarı açık mekanları örten cephe ızgarasının, ortak kullanıma açılan teraslarda eksiltilerek yapının dışarıdan algısını da zenginleştirmesi hedefleniyor.

kpm-kerem piker mimarlık

abide-i hürriyet cad. no.105 daire.4
sisli, ist, TR
+90 212 292 8457
info@kerempiker.com