projeler          kpm hakkında         iletişim  
Kemerlife XXIII Konut Projesi / Kemerlife XXIII Housing Project

Tamamlandı / Completed
İstanbul, TR
Toplam kapalı alan / Floor Area: 40,000 m2
Ekip / Team:Kerem Piker, Çiğdem Erdoğan, Oğuzhan Saygı, Yağız Söylev, Nazlı Tatar, Beyza Derbentoğulları, Duygu Bingül, Burçak Sönmez, Mahmut Ünal, Baran Aybars, Begüm Nazifoğlu, Pelin Arabacıoğlu, Tuğçe Alkaş, Deniz Üstem, Oğuzhan Aydın, Burak Saatçioğlu, Miray Karabulut, Neslişah İnan, Bengisu Derebaşı
Danışman / Consultant: Emre Arolat
3b görseller / Renderings: Oda Viz
Kemerlife XXIII konut projesi, yakın gelecekte bölgede gerçekleşecek olan konut projelerinin bir öncülü olarak görülebilir. Ortak bir avlu etrafında çeper boyunca arazinin geometrisini takip eden üç bloktan meydana gelen projenin birinci bloku zemin katta, ana cadde boyunca yola cephe veren dükkanlardan, birinci ve ikinci katlarda ise farklı büyüklük ve tipteki konutlardan oluşuyor. Dükkan/konut tarifleriyle bölgedeki konvansiyonun devamı olarak görülebilecek birinci blokun aksine ikinci ve üçüncü bloklar bütün katlarda iç avluya ve komşu sokaklara yönelen bahçeli ve teraslı konutlarla tarifleniyor.

Modüler bir planlama anlayışı ile tasarlanan proje, farklı tipteki konutların doğrusal bir dolaşım yolu boyunca yan yana yer aldığı bir dizilimle kurgulandı. Böylelikle dairelerin cephe boyunca ilişkilendirildiği terasların bütün yaşam alanlarına hizmet etmesi sağlandı. Yapının çeperi takip eden kitlesi üst katlarda hafifletilerek farklı kotlarda ortak teras bahçeler düzenlenmesine imkan tanıdı.

Taşıyıcı sistemden ayrışarak ikincil bir cephe sistemi olarak kurgulanan ahşap kayar paneller, planlamanın modüler yapısından kaynaklanan ve farklı türdeki plan tiplerinin yan yana gelişiyle her seferinde çeşitlenen iç cepheyi örterken yapının “içiyle” “dışı” arasında yer alan “ara mekanlar”ı tarifleyen düzenli bir yapısal eleman olarak tasarlandı.

Terasların farklı mevsimlerde de yaşam alanı olarak kullanılmasına olanak sağlayan ahşap kayar panellerin, zaman zaman teraslarda eksiltilerek yapının dışarıdan algısını da zenginleştirmesi hedefleniyor.
kpm-kerem piker mimarlık

abide-i hürriyet cad. no.105 daire.4
sisli, ist, TR
+90 212 292 8457
info@kerempiker.com