projeler          kpm hakkında         iletişim  
Şişli Lisesi

Ulusal Yarışma, Mansiyon Ödülü
İstanbul, TR
Toplam kapalı alan: 16,000 m2
Ekip;
kpm : Kerem Piker, Erdem Tüzün, Volkan Buluç Yağ
Superpool: Selva Gürdoğan, Gregers Tang Thomsen, Timur Erşen, Canan Erten, İdil Serenyücel, Marta Marszal, Matthias Poen, Beyza Gürdoğan, Hande Karakaş, Derya İyikul, Pelin Serbes, Simon Oberhofer, Patrycja Stal, Tobias Benjamin Bosse
Şişli’de İstanbul’un modernleşme sürecinin birçok katmanı bulunur. 1920’lerde yapılaşmaya başlayan Şişli o günlerin gözde apartmanlarını, 1950’lerde çok göç alan mahalleleri ile hızlı kentleşmeyi ve 1990 sonrasının yüksek binalarını barındırır. Kentleşme sürecinde yenilikleri ve zorlukları ilk karşılayan semtlerden biri olmuştur.

Şişli bugün yeni bir eşikte; yoğun kent dokusundan kendisine yeni kamusal alanlar yaratacak. Yoğunluk içerisinde kaliteli bir çevre oluşturmak için ise elinde en doğru kullanılması gereken malzeme topoğrafyası.
İstanbul çoğu zaman bir engel olarak görülen vadi sistemleri üzerine kaygısızca yerleştirilen istinat duvarları ve binalar ile zor bir çevreye dönüşüyor. Oysa, dik topoğrafyalar insan ölçeğinin önemli olduğu tüm yerleşimlerde teraslanarak, her katmanı açık hava ve açık alan ile buluşturularak tasarlanmıştır.
Şişli Lisesi de üzerinde bulunduğu topoğrafyayı öğrencileri için kullanılabilir açık ve yeşil alanlara dönüştürmüştür. Yalnız bir bina değildir, Şişli ile bütündür.

kpm-kerem piker mimarlık

abide-i hürriyet cad. no.105 daire.4
sisli, ist, TR
+90 212 292 8457
info@kerempiker.com