projeler          kpm hakkında         iletişim  
kpm hakkında


KPM-kerem piker mimarlık 2011 yılında Karaköy'de kuruldu. Genç bir ofis olmasına karşın proje üretme etkinliğinin önemli çoğunluğunu biribirinden farklı ölçeklerdeki kamusal odaklı projeler oluşturuyor.

*(...) asıl olan nesnenin varolma nedenidir. Mimar, durumla uzlaşmanın akılcı yollarını keşfetmenin peşindedir. Ne herşeyin en önünde olmak gibi bir beklentisi vardır, ne de tamamen geri planda kalmak gibi bir kabullenişi sergiler.(...) bu açıdan bakıldığında mimarlık pratiğinin salt bir form üretme sürecinden daha fazlasını amaçladığı ve her bir önermenin kapsamlı bir araştırma ile desteklendiği görülür. Karşılaşılan durum nesnede dünyevi ve ilahi katmanları uzlaştırmak, ‘ev’in apartman dairesi olma hallerini olanaklı kılmak, ya da güne ait çalışma ortamlarını yorumlamak da olsa tavır değişmemektedir. (...) KPM 'nin mimarlığında soyut bir form arayışının değil; nesnenin varolma nedeni ile yapılabilirlik ilişkilerinin önemsendiği uzlaş[tır]macı bir tavrın esas olduğu görülür.
[*]kpm ve üretimleri üzerine birkaç söz
Arzu Erdem, Arredamento Mimarlık, Aralık 2012


kerem piker 1978 yılında Ankara’da doğdu. 2001 yılında İTÜ Mimarlık Fakültesi’nden lisans, 2004 yılında ise Hollanda TUDELFT Mimarlık Fakültesi’nden yüksek lisans derecesiyle mezun oldu. 2004-2010 yılları arasında EAA ile çalıştı. Proje sorumlusu mimar, tasarımcı ve ofis ortağı olarak rol aldı, çeşitli yayınlarda ve sergi tasarımlarında görev aldı. 2010 yılında Chicago Atheneum tarafından Avrupa’daki 40 yaş altındaki en iyi 40 mimardan biri olarak gösterildi.

2011 Yılında KPM-Kerem Piker Mimarlık ofisini kuran Kerem Piker, bu süreçte pek çok ödüllü projenin de tasarımını üstlendi. 2012 yılında Bomba isimli projesi ile 1. İstanbul Tasarım Bienali’ne katıldı. 2015 yılında Betonart Dergisi’nin 45. Sayısının konuk editörlüğünü üstlendi. 2016 yılında tasarımını gerçekleştirdiği Akyazı Kültür Merkezi XV. Dönem Ulusal Mimarlık Ödülleri Proje Başarı Ödülü’ne layık görüldü. 2019 yılında IPL İstanbul Projesi ile 12. Uluslararası Sao Paulo Mimarlık Bienali’ne davet edildi.

Kerem Piker 1998 yılından bu yana İTÜ, YTÜ, Gebze YTE ve Bilgi Üniversitesi mimari proje stüdyolarında ve ulusal mimari proje yarışmalarında jüri üyesi ve konuk öğretim görevlisi olarak yer almaktadır. Kerem Piker Venedik Bienali 16. Uluslararası Mimarlık Sergisi Türkiye Pavyonu’nun kuratörüdür.
kerem piker was born in Ankara in 1978. He received his BArch degree in Architecture in 2001 at Istanbul Technical University and his MSC in Arch degree in 2004 at TU Delft. He worked for EAA between 2004 and 2010 as a senior architect, associate and partner. In 2010, he was selected as one of best 40 architects in Europe under the age of 40 by Chicago Atheneum.

In 2011 Kerem Piker founded KPM-Kerem Piker Mimarlık, Architectural Studio. KPM was awarded in several architectural competitions. In 2012 he attended 1st Istanbul Design Biennial with the project named The Bomb. In 2015, he was invited as a guest editor of Betonart Magazine’s 45th issue. In 2016, Akyazı Cultural Center designed by KPM received the best project prize in the 15th National Architecture Awards. In 2019, he was invited for the 12th International Architecture Biennale of Sao Paulo.

Since 1998, Kerem Piker has taught in architectural schools as a visiting lecturer and juror, including İstanbul Technical University, Yıldız Technical University, Gebze Institute of Technology, Bilgi University and AGU. Kerem Piker was the curator of the Pavilion of Turkey in the 16th Architecture Exhibition in La Biennale di Venezia.


ekipkpm-kerem piker mimarlık

abide-i hürriyet cad. no.105 daire.4
sisli, ist, TR
+90 212 292 8457
info@kerempiker.com